Czym jest mała architektura ogrodowa?

Wyposażenie ogrodu jest niezwykle ważnym jego elementem. Urządzenie przyjaznego zielonego zakątka nie należy do zadań łatwych, szczególnie jeżeli zależy nam na tym, by poza oferowaniem wygody ogród również fantastycznie się prezentował. Jedną z metod aranżacyjnych wykorzystywanych podczas urządzania ogrodu jest wykorzystanie małej architektury ogrodowej, która nie tylko uprzyjemnia spędzanie w nim czasu, ale również pozwala nadać mu osobistego charakteru poprzez zastosowanie wyjątkowych dodatków. Czym więc jest mała architektura ogrodowa i jak wykorzystać ją do stworzenia ogrodu marzeń?

Mała architektura ogrodowa – definicja

W ujęciu definicyjnym mała architektura ogrodowa to elementy wyposażenia ogrodu, które charakteryzują się niewielkimi rozmiarami a także, w teorii, łatwością przenoszenia. Oznacza to tyle, że wolnostojące fontanny, place zabaw, altanki, oczka wodne, czy też outdoorowe maszyny do aktywności fizycznej lub użytku rekreacyjnego to właśnie elementy małej architektury ogrodowej. Są to też oczywiście donice, rzeźby a nawet kosze na śmieci. Definicja małej architektury ogrodowej inaczej brzmi w kręgach teoretyków i architektów a inaczej w obrębie litery prawa. Właściwie to w obrębie prawa nie do końca istnieje, co stanowi poważną przeszkodę dla osób nią zainteresowanych. Dlaczego? Powodem jest oczywiście prawo budowlane, które nie uściśla, na które elementy małej architektury ogrodowej niezbędne jest zezwolenie. Na szczęście w tym zakresie pomocą służą urzędnicy lokalni, którzy w odpowiednim wydziale poinformują o tym, czy dana miejscowość wymaga od właścicieli ziemi uzyskania pozwolenia na budowę.

Elementy małej architektury ogrodowej w różnych przestrzeniach

Wielką zaletą niewielkich rozmiarów, którymi charakteryzuje się mała architektura ogrodowa, jest możliwość wykorzystania ich w niemal dowolnej przestrzeni. Elementy małej architektury ogrodowej znajdować się zarówno w wielkopowierzchniowym ogrodzie, jak i na niewielkim tarasie lub balkonie. Donice, oryginalne oświetlenie a także ławy wykonane z różnych materiałów wykorzystywane do wyposażenia ogrodów fenomenalnie spisują się również jako elementy dekoracyjne i ozdoby balkonów. Pozwalają na urządzenie ich w funkcjonalny a przy tym stylowy sposób bez obaw o znaczne ograniczenie powierzchni przeznaczonej do użytku. Przez wielu za elementy małej architektury ogrodowej uznawane są również meble ogrodowe, które nierzadko są ciężkie i mało poręczne, a przez to trudne do przeniesienia.

Urządzenie ogrodu z małą architekturą ogrodową

Mała architektura ogrodowa pozwala na wydobycie potencjału z nawet niewielkich ogrodów, które w stanie surowym nie wzbudzają zainteresowania. Oczko wodne, ciekawa fontanna a nawet stylową urządzone przy pomocy kratownic grządki zdecydowanie odmieniają oblicze zielonego zakątka czyniąc go przyjemniejszym w odbiorze i atrakcyjniejszym wizualnie. Odpowiednie oświetlenie a także dodatki lub akcesoria pozwolą na urządzenie każdej przestrzeni w wybranym przez siebie stylu – fani klasyki z pewnością będą zainteresowani rzeźbionymi ludzkimi sylwetkami, podczas gdy sympatycy modernizmu wzrok swój skierują na funkcjonalne i minimalistyczne ogrodowe meble aluminiowe.

Mała architektura ogrodowa w ofercie Bel Giardino

Mała architektura ogrodowa chętnie wykorzystywana jest do aranżacji ogrodów ale również mniejszych przestrzeni użytku tak prywatnego, jak i komercyjnego. Dostępne w ofercie Bel Giardino meble ogrodowe wykonane z wyglądającego niezwykle naturalnie technorattanu są niezawodnym rozwiązaniem komponującym się z przestrzeniami urządzonymi w najróżniejszych stylach – od nowoczesnego po rustykalny. Nasze ogrodowe fotele technorattanowe a także zestawy kawowe fenomenalnie spiszą się jako elementy architektury ogrodowej w ogródkach kawiarnianych lub restauracyjnych, za to altany i pawilony ogrodowe są stylowym, a przede wszystkim niezwykle funkcjonalnym uzupełnieniem prywatnych ogrodów.

Mała architektura w ogrodzie – pozwolenie

Jak wygląda kwestia pozwolenia na budowę elementów wchodzących w skład małej architektury? Budowa części małej architektury w ogrodzie na działce prywatnej, nie wymaga wcześniejszego pozwolenia. Warto jednak mieć na uwadzę, aby elementy faktycznie podchodziły pod definicję małej architektury.

Pracę nad małą architekturą w ogrodzie należy oczywiście rozpocząć od odpowiedniego zaplanowania przestrzeni i funkcji jaką ma spełniać. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie czy wolimy wykorzystywać ogród do relaksu czy uprawy roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *