Ogród w stylu preriowym – jak go urządzić?
Duża część osób, która pragnie mieć piękny ogród zniechęca się już na starcie, bojąc się ogromu obowiązków, z którymi może sobie nie poradzić. Niepotrzebnie! Istnieje rozwiązanie jakim jest ogród w stylu preriowym, który nie wymaga dużej pielęgnacji, a jednocześnie prezentuje się bardzo pięknie, nawiązując swoim wyglądem do zupełnej naturalności. Jak więc urządzić taki ogród?
Rośliny w ogrodzie preriowym
By móc w pełni zachwycać się tym, że posiadamy ogród, który nie wymaga aż tak wielkiego nakładu pracy jak inne, warto dobrze zastanowić się nad tym, jakie rośliny wybieramy. Decydując się na ogród inspirowany stylem preriowym powinniśmy wybrać rośliny tak, by miały one podobne potrzeby i upodobania w względem gleby – tyczy się to szczególnie roślin, które będą rosły blisko siebie. Wyróżniamy trzy typu ogrodów preriowych:
– Suche, które świetnie sprawdzą się na terenie pełnym kamieni i piaszczystym. Dobrze będą się tutaj czuć dzwonki okrągłolistne lub wrzosy.
– Średnio wilgotne, które kochają obszary, w których nie stoi woda, a gleba jest gliniasta. Rośliny, które powinno się do nich wybierać to przede wszystkim byliny, tawułki i parzydła.
– Mokre, których gleba przez cały rok jest nawodniona, będą rajem dla roślin takich jak jeżówka purpurowa i trzcinnik.
Niezależnie jednak od typu ogrodu główną rolę grają w nim przede wszystkim wszelkie trawy ozdobne.
Plusy ogrodu preriowego
To, że jest to rodzaj ogrodu dla koneserów wypoczynku w ogrodzie, a nie pracusiów jest wielkim plusem. Jednak znacznie większym jest ekologia. Dlaczego? Ogrody te nie wymagają tak częstego podlewania jak inne. Doskonale pochłaniają wodę deszczową, w razie konieczności, do podlania posłużyć może zebrana deszczówka, a podlewanie ogrodów mokrych i wilgotnych jest zbrodnią. Również trawnik nie wymaga regularnego koszenia, a jedynie podcięcia raz lub dwa razy w roku. Wyrównany, idealny trawnik nie pasowałby do całego ogrodu. Wszystko to przekłada się również na znacznie mniejsze rachunki za wodę i prąd.