Najczęstsze błędy w urządzaniu ogrodu – rozwiązania, których warto unikać

Urządzanie ogrodu nie jest łatwym zadaniem dla profesjonalisty, nie mówiąc już o sytuacji, w której plan aranżacji naszego ogrodu przygotowujemy sami. Niezależnie od tego jak wymagająca jest nasza działka, która mamy do zagospodarowania, warto jest unikać kilku błędów najczęściej powielanych w polskich ogrodach.

Inspirowanie się ogrodami sąsiadów nie zawsze jest dobrą praktyką, zwłaszcza gdy w ich kompozycjach wkradły się podstawowe błędy. Wzorując się na takich ogrodach będziemy tylko te błędy powielać. Oto kilka błędów, których warto unikać w swoim ogrodzie.

5 popularnych błędów w urządzaniu ogrodu

Przypadkowe rozmieszczenie roślin i samotne krzewy

Najczęstszym błędem spotykanym w ogrodzie jest sadzenie niewielkiej rośliny na środku trawnika. Taki osamotniony grzew lub kwiat nie tylko zaburza proporcje, ale również wygląda nieco nostalgicznie. Rośliny, o ile nie są wystarczająco duże, powinny być sadzone w większych grupach lub pośród elementów architektury ogrodowej, takich jak ławki, altany, strefy wypoczynkowe.

Nieprzemyślane kompozycje kwiatowe

Kwiaty w ogrodzie mają zdobić przestrzeń i cieszyć nasze oko w okresie rozkwitania pąków. Dobierając kompozycję roślinną, istotnym jest, aby każdy jej element współgrał z innymi nie tylko kolorystycznie, ale także pod względem wymagań glebowych, poziomie nasłonecznienia, jak również aby nie kolidował on z sąsiadującymi roślinami. Przykładowo nie powinno się sadzić obok siebie różnych roślin iglastych. Za to dobre duety tworzą np. lawendy z różami.

Kostka brukowa jako główna dekoracja

Dla architekta ogrodowego nie ma nic gorszego niżeli dominacja kostki brukowej w ogrodzie. Zwłaszcza, jeżeli zastosowano wiele wyrazistych kolorów w jednej kompozycji. Nieco lepszym wariantem niżeli standardowa kostka, mogą być większe płyty chodnikowe. Jednak niezależnie od materiału jaki wybierzemy, ścieżki powinny być dopełnieniem ogrodu, a nie jego centralnym punktem.

Przypadkowy dobór mebli ogrodowych

Strefa wypoczynkowa w ogrodzie jest podstawą aranżacji każdej przestrzeni ogrodowej. Ze względu na swoją powierzchnię, może stanowić punkt centralny ogrodu. Istotne jest zatem, aby meble ogrodowe nie były przypadkowym zbiorem nie współgrających ze sobą elementów. Można tego błędu uniknąć kupując gotowy zestaw mebli ogrodowych.

Brak wydzielonych stref

Standardowy ogród przy domu jednorodzinnym to miejsce, w którym znajdują się dziecięce huśtawki, domki, piaskowice, grill i kilka krzeseł, nierzadko basen w okresie letnim, jak i niemniej ważny domek na narzędzia. Z racji tego, że ogrody pełnią wiele funkcji, powinny się w nim znaleźć wydzielone strefy, które nie powinny się nawzajem przenikać. Tylko dzięki temu unikniemy wrażenia chaosu i bałaganu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *