Jak urządzić balkon lub ogród w stylu boho?

Urządzenie ogrodu lub tarasu może być pracochłonnym lecz przy tym nader przyjemnym zajęciem. Istnieje wiele stylów urządzania ogrodów i tarasów – ostatnimi czasy na prowadzenie wysuwa się styl boho, który charakteryzuje duża swoboda i oryginalność. Na popularność stylu boho wpływ może mieć chociażby to, że definiują go różnego rodzaju dodatki, które można bez obaw ze sobą łączyć a także obecność roślin. Czynniki te sprawiają, że ogród w stylu boho jest niezwykle urokliwą przestrzenią.

Pochodzenie stylu boho

Podobnie jak w przypadku wielu innych stylów aranżacji wnętrz również styl boho zaczerpnął swoją nazwę od nurty artystycznego, który w XIX wieku opanował cały świat – mowa oczywiście o bohemie. Wyznający zasady bohemy artyści kierowali się przede wszystkim swobodą twórczą – w myśl stwierdzenia, że sztuka pozwala na wszystko. Odrzucenie antycznych wzorców, które na wiele stuleci zdominowały światową sztukę było naprawdę rewolucyjne i wyzwalające dla artystów z epoki modernizmu. Bohema pozwalała na łączenie elementów z obcych sobie do tego czasu nurtów – być może właśnie dlatego styl boho wyróżnia się wielością różnorakich wzorów, których obecność w ogrodach boho zawdzięczamy przeważnie wzorzystym tekstyliom takim jak poszewki poduszek, serwety lub dywaniki. Do kultury popularnej styl boho przeniknął dzięki modzie i niedługo potem stał się również wyznacznikiem stylowego wystroju wnętrz.

Cechy stylu boho w aranżacji wnętrz i ogrodów

Styl boho jest najbardziej oryginalnym ze stylów, które obecnie panują w branży wnętrzarskiej ma jednak swoje cechy, które wywodzą się z jego historii. Swoboda twórcza definiująca styl boho opiera się o fascynację kulturami innymi niż europejskie – właśnie dlatego zarówno w ogrodach, jak i wnętrzach urządzonych w stylu boho znajduje się mnóstwo wzorów zarówno minimalistycznych, które dominują w nowoczesnych wnętrzach, jak i etnicznych nadających wnętrzu, tarasowi czy też ogrodowi pierwotności. Styl boho charakteryzuje bliskość z naturą – nie wynika z tego jedynie zastosowanie dużej liczby roślin do aranżacji ogrodu ale również wykorzystanie dodatków imitujących te pochodzenia naturalnego (są to na przykład sztuczne futra w formie dywaników lub wysokiej jakości meble technorattanowe przypominające wyglądem i fakturą meble rattanowe lecz cechujące się większą wytrzymałością). Styl boho charakteryzuje się również fascynacją przedmiotami wykonanymi ręcznie – jest to jego olbrzymia zaleta, ponieważ przyczynia się do dawania zużytym przedmiotom drugiego życia. W efekcie ręcznie robione makramy, wielobarwne, koralikowe łapacze słońca czy też wyszywane poszewki będą doskonałym uzupełnieniem ogrodu boho. Ostatnią z cech stylu boho jest pozorny chaos – ta każe nam wrócić do swobody wyrazu, która wyróżnia wszystko, co jest urządzone w stylu boho. Zarówno ogród boho, jak i wnętrza boho są aranżacją indywidualną – nie ma żadnych ram, które określałyby co można, a czego nie wypada. To właśnie sprawia, że każda przestrzeń urządzona w stylu boho jest oryginalna i pozwala swoim mieszkańcom na wyrażenie siebie.

Ogród w stylu boho a wybór mebli

Wybór mebli do ogrodu boho nie należy do najłatwiejszych – powrót do pierwotności, który afirmuje styl boho, sprawia, że w pierwszym momencie do głowy przychodzi nam zakup mebli drewnianych. Ten niekoniecznie musi okazać się najlepszym. Meble ogrodowe drewniane są bez wątpienia wyjątkowe jednak posiadają bardzo wiele wymagań – koniecznym jest ich konserwacja i renowacja właściwie w każdym sezonie, zabezpieczanie w przypadku nagłych opadów deszczu a także przed zbyt intensywnymi promieniami słonecznymi, ponadto nie należą one do najlżejszych. Bel Giardino oferuje doskonałą alternatywę dla mebli ogrodowych drewnianych, czyli meble technorattanowe. Ten, pochodzenia syntetycznego, materiał charakteryzuje niezwykła wytrzymałość, łatwość utrzymania w czystości i brak konieczności konserwowania lub renowacji. Wyplatane meble technorattanowe są też bardzo odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne a dodatkowo fantastycznie wpisują się w konwencję ogrodu w stylu boho. Technorattan bardzo efektywnie imituje materiał naturalnego pochodzenia a przy tym występuje w wielu naturalnych wariantach kolorystycznych, co pozwala na zastosowanie właściwie dowolnych dodatków i niezwykłą aranżację ogrodu w stylu boho.

Taras w stylu boho z meblami Bel Giardino

W Ofercie Bel Giardino znajdują się niezwykle funkcjonalne i trwałe zestawy kawowe z technorattanu – doskonale spiszą się one w przypadku tarasów urządzonych w stylu boho. Technorattanowe meble tarasowe wykonane są w różnych wariantach kolorystycznych i różnych formach – od kubicznych, minimalistycznych foteli i stołów (jak zestaw CAMPANIA) po zaoblone sofy (jak chociażby MODENA) i okrągłe lub elipsowate stoliki. Taras w stylu boho powinien dawać swojemu właścicielowi sposobność do kontaktu z naturą i wyciszenia – z pewnością pomogą mu w tym fotele ogrodowe LATINA BIG lub ARES. Z Bel Giardino wyposażysz zarówno taras w stylu boho, jak i ogród boho – zobacz dostępne w naszej ofercie zestawy mebli ogrodowych na mały taras.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *