Jesienne porządki w ogrodzie i na działce – porady Bel Giardino

Coraz chłodniejsze i częściej deszczowe, niż słoneczne, dni nieustannie przypominają o nadchodzącej zimie. Wiąże się z tym nie tylko rzadsze korzystanie z ogrodu lub działki ale również jesienne porządki, których celem jest przygotowanie tych przestrzeni na ten sezon. Mimo tego, że jesienne porządki dla wielu są nieprzyjemnym obowiązkiem, są one konieczne w związku z perspektywą nadciągających przymrozków i ryzyka uszkodzenia przez nie roślin, akcesoriów a także mebli ogrodowych. Jak przygotować się do jesiennych porządków? Które prace w ogrodzie są niezbędne przed nadejściem zimy?

Od czego zacząć jesienne porządki?

Jesienne porządki rozpocząć należy od właściwego zabezpieczenia roślin, szklarniowych sadzonek a także rabatek kwiatowych – niezbędnymi może okazać się nie tylko położenie ściółki w postaci kory, która zabezpieczy korzenie roślin przed utratą wilgoci oraz zamarzaniem wierzchniej powierzchni gleby, ale również okrycie ich materiałem umożliwiającym przepływ powietrza jednocześnie skutecznie chroniąc je przed przed wpływem chłodu. Do tego celu posłużyć mogą włóknina, słomiane maty lub gałązki drzew iglastych takich jak: jodła, sosna lub świerk. W przypadku roślin zimozielonych jedynym słusznym rozwiązaniem jest agrowłóknina, która poza dostępem powietrza zapewnia również, niezbędny im do przeżycia, dostęp do światła. Jesienne porządki i zabezpieczanie roślin rozpocząć jednak należy od dokładnego ich obejrzenia oraz usunięcia ich obumarłych lub obumierających części.

Jesienne porządki na działce i w ogrodzie – o czym musisz pamiętać?

W sytuacji, w której rośliny są już oporządzone a Tobie udało się po raz ostatni w sezonie skorzystać ze swoich mebli ogrodowych nadchodzi pora, by zadbać również o nie. Jesienne porządki na działce nie obejdą się bez odpowiedniego zabezpieczenia mebli ogrodowych, które służyły Ci w sezonie późnowiosennym oraz letnim. W zależności od rodzaju mebli ogrodowych, które posiadasz, te mają różne wymagania w zakresie przechowywania lub konserwacji. Ogrodowe meble technorattanowe takie jak narożniki ogrodowe z technorattanu czy też ogrodowe fotele technorattanowe nie wymagają specjalnych zabiegów konserwacyjnych, ponieważ są one stworzone z syntetycznego materiału, który charakteryzuje się zdecydowanie większą trwałością niż naturalny rattan, którym są inspirowane. Dobrze jest jednak umieścić je na zimę w suchym miejscu, w którym nie będą miały kontaktu z wodą i wilgocią. Niektóre osoby, których nie ominą jesienne porządki na działce, są jednak właścicielami mebli ogrodowych z aluminium – na temat tego, jak je ochronić przed mrozem i zimą przeczytasz w naszym artykule pt. “Jak zabezpieczyć meble na zimę? Kilka porad. Warto pamiętać o tym, że meble do ogrodu nierzadko wyposażone są w designerskie poduszki wykonane z wodoodpornych materiałów – do ich przechowywania poza sezonem doskonale nadają się skrzynie ogrodowe z wiekiem. Nie przepuszczają one do swojego wnętrza kurzu, brudu ani nawet wilgoci, poniewaz od wewnątrz przeważnie wyłożone są pokrowcem stanowiącym zabezpieczenie przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi.

Jesienne porządki w ogrodzie – ostatnie kroki do zamknięcia sezonu

Jesienne porządki na działce i w ogrodzie nie kończą się, jak mogłoby się wydawać, na schowaniu mebli ogrodowych. Ostatnim krokiem, który należy podjąć przed zamknięciem furtki ogrodowej, jest zadbanie o trawnik. Jesienne porządki ogrodzie kończą się tak naprawdę dopiero na przełomie listopada i grudnia, kiedy to z drzew opadną już wszystkie liście. Jak zadbać o trawnik przed nadejściem zimy? Po pierwsze dokładnie zgrabić liście i pozbyć się ich z terenu ogródka – w ten sposób te nie będą moknąć i pleśnieć pod warstwą śniegu. Warto jest je usunąć również przez wzgląd na to, że są one również naturalnym środowiskiem bytowania owadów i insektów mogących uszkodzić trawnik. Pozbycie się martwych resztek organicznych umożliwi podjęcie kolejnego kroku, czyli ostatniego koszenia trawy. Ta, pomimo letniego skracania, może zdążyć odrosnąć w warunkach ciepłej i wilgotnej jesieni. Jesienne porządki w ogrodzie można zamknąć nawiezieniem trawnika nawozem bogatym w potas – pierwiastek ten wzmacnia rośliny oraz ich odporność na niesprzyjające warunki atmosferyczne czy też choroby.

Jesienne porządki w ogrodzie lub na działce to szereg działań, które pozwolą Ci na powrót do zadbanego i wstępnie przygotowanego na nowy sezon ogrodu, dlatego warto podjąć się wyzwań, które przed nami stawiają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *