JAK WYBRAĆ PARASOL OGRODOWY?

Parasol ogrodowy powinien stanowić integralną część aranżacji tarasu. Chociaż wybór różnych form parasoli jest ogromny, to mimo wszystko kupno parasola ogrodowego może okazać się niełatwym zadaniem. Podpowiadamy zatem jak wybrać parasol ogrodowy.

Jak dobrać parasol ogrodowy do tarasu i mebli?

Taras powinien być przedłużeniem domu, dlatego staramy się wyposażyć go w wygodne i komfortowe meble, które będą odpowiadały naszym potrzebom. Aby jednak móc z tego azylu w pełni korzystać do szczęścia potrzebny jest nam parasol ogrodowy, który uchroni nas przed ostrymi promieniami słońca, a także przed niespodziewaną mżawką.

W dalszej części wpisu opisujemy istotne kwestie, na które należy zwrócić uwagę kupując parasol oraz dzielimy się poradami, ułatwiającymi wybór.

JAK WYBRAĆ PARASOL OGRODOWY?

Wielkość czaszy parasola

Kiedy posiadamy duży ogród i zależy nam, aby parasol objął swoim zasięgiem jak największą część tarasu, sprawa wydaje się prosta. Wybieramy wtedy największy dostępny parasol. W Belgiardino jest to model OLIWIA o okrągłym kształcie i średnicy aż 4 metry.

Jednakże, gdy do dyspozycji mammy nieco mniejszą strefę, wybór odpowiedniego parasola uzależniony powinien być od wielkości mebli.

Wybierając parasol ogrodowy, który ma chronić przed słońcem strefę jadalnianą ze stołem i krzesłami, warto kierować się poniższymi zasadami.

  • stolik kawowy do 90 cm + krzesła  – minimum 200 cm
  • stół ogrodowy od 100 do 120 cm + krzesła  – 250 cm – 300 cm
  • stół ogrodowy od 140 do 150 cm + krzesła  – 330 cm
  • stół powyżej 160 cm  + krzesła  – większy niż 350 cm

Dla stref wypoczynkowych z sofami, narożnikami lepiej wybrać duży parasol ogrodowy o średnicy większej niż 350 cm.

Kształt czaszy parasola

Parasole mogą mieć czaszę: okrągłą (ośmiokątną), kwadratową lub prostokątną. Okrągła czasza parasola jest wariantem klasycznym, który z pewnością współgrał będzie z wieloma różnymi stylami architektonicznymi ogrodu, od boho po styl humpton. Kwadratowa i prostokątna czasza sprawa się w ogrodach nawiązujących do nowoczesnego stylu. Taki wybór nie zaburza wykorzystanych do zaprojektowania ogrodu prostych linii. Zaletą tych dwóch kształtów jest możliwość osłonięcia tarasu na całej długości, gdyż bez problemu parasol będzie przylegał do budynku, zastępując niejako zadaszenie lub pergolę.

Budowa parasola – mocowanie czaszy

W parasolach ogrodowych wyróżnić możemy dwa główne typy konstrukcji. Pierwszy to parasole klasyczne z pionową nogą ustawioną w centralnej części parasola. To typowe konstrukcje właściwe również osobistym parasolom przeciwdeszczowym. Drugim typem są parasole z boczną nogą, czyli wysięgnikiem ulokowanym poza światłem czaszy parasola, co sprawia, że można pod nim swobodnie przechodzić i nie dzieli przestrzeni. Z racji tego, że środek ciężkości w przypadku drugiego typu rozkłada się nieco inaczej, konieczne jest bardzo dobre mocowanie parasola do podłoża lub zestaw odpowiednich obciążników.

Na rynku istnieją również boczne parasole mocowane do ściany. Wtedy na stałe ramie zostaje przykręcone do ściany, a czasza zakładana jest co sezon.

Regulacja parasola ogrodowego

Niektóre parasole ogrodowe umożliwiają dostosowywanie ich położenia względem wędrującego po niebie słońca. Pozwalają na to tzw. parasole łamane. Ich noga łamie się przez co pozwala na pochylenie czaszy.

Parasole z bocznym ramieniem również mogą posiadać regulację czaszy 360 stopni oraz regulację nachylenia parasola, co również umożliwia dostosowywania położenia parasola do słońca.

JAK WYBRAĆ PARASOL OGRODOWY?

Wybór parasola ogrodowego – kolor

Wybierając kolor parasola ogrodowego pod uwagę weźmy:

  •          kolor mebli ogrodowych,
  •          odcień poduszek i innych tekstyliów,
  •          rodzaj elewacji budynku,
  •          kolor zabudowy ogrodowej,
  •          funkcjonalność danego koloru, widoczność zabrudzeń itp.

Szarości

Szarość jest jednym z najpraktyczniejszych kolorów, jaki można wybrać. Szare tekstylia dobrze znoszą promienie słońca, nie widać na nich kurzu i przebarwień. Szarości idealnie współgrają z nowocześniejszymi aranżacjami.

Brązy i beże

Brąz i beż to klasyczne kolory ciepłe, które idealnie wpasowują się w otoczenie i przyrodę. Bardzo dobrze komponują się wraz z drewnem, które często wykorzystywane jest do zabudowy tarasowej. Ponadto są to kolory praktyczne. Nie widać na nich zabrudzeń i nie przyciągają owadów.

Odcienie zieleni

Odcienie zieleni podobnie jak beże i brązy są naturalnymi kolorami ziemi, a zatem zawsze bardzo dobrze współgrają z roślinami, drzewami, kwiatami. Decydując się na zieleń, wybierajmy stosowane kolory, które nie będą przyciągały owadów i na których ewentualny kurz i pył nie będą tak widoczne.

Odcienie niebieskiego

Decydując się na odcienie niebieskiego, wybierajmy raczej błękity z nutką szarości. Nasycone kolory będą przyciągać owady, a na ciemnych (granatowym, chabrowym) będzie widać kurz i pył.

Biel

Biel zawsze prezentuje się w ogrodzie świeżo i elegancko. Jednakże jest to najmniej praktyczny kolor, po jaki możemy sięgnąć w ogrodzie. Na białym niestety bardzo dobrze widać kurz i zabrudzenia, a ewentualne plamy trudno się wybawiają. Niemniej istotny jest również fakt przyciągania owadów.

Jakie wybrać dodatki do parasola ogrodowego?

Kupując parasol ogrodowy możemy również zaopatrzyć się w pewne akcesoria. Pośród nich są obciążniki, które znajdują się w niektórych zestawach. Mają one za zadanie dodatkowo ustabilizować nogę (ramie) parasola.

Innym akcesorium, po który można sięgnąć jest pokrowiec, dzięki któremu złożony parasol nie będzie narażony na nierównomierne blaknięcie, zabrudzenia. Dodatkowo chroni przed owadami, które mają utrudniony dostęp do czaszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *